Masáž

Je považovaná za najstaršiu človeku známu službu v oblasti starostlivosti o ľudské telo. História siaha do ďalekej Číny, Indie, Japonska a je znázornená na maľbách na starodávnych egyptských hrobkách. Masáž sa dnes považuje za medicínsku službu určenú na odbúranie stresu a poskytnutie odpočinku, po celom svete. Aktuálne sa môžeme stretnúť s viac ako 80-timi typmi rôznych druhov masáží so zameraním na určité časti ľudského tela alebo masáže s rôznymi pomôckami či špeciálnymi procedúrami. Spolu s rozmanitosťou sa objavuje aj veľa zaujímavostí, ktoré sa dočítate nižšie.

 1. Naša pokožka je najväčší ľudský orgán na našom tele. Jej úlohami sú napríklad chrániť organizmus pred vonkajším prostredím, prenášať teplo a chlad a vytvárať energiu zo slnečného žiarenia. V neposlednom rade, vďaka koži a jej receptorom cítime masáž prenášanú na naše telo dotykom a tlakom prstov.
 2. Na ľudskej koži máme okolo 5 miliónov receptorov a iba na končekoch prstov okolo 3000.
 3. Zakaždým keď nás niekto masíruje, náš mozog dostáva pocity radosti vďaka receptorom na koži. Tie posielajú cez nervovú sieť signály do mozgu. Tento nervový signál cestuje telom rýchlosťou 428 kilometrov za hodinu, vďaka čomu ho cítime prakticky okamžite. Pre porovnanie najrýchlejším sériovo vyrábaným autom sveta je podľa Guinessovej knihy rekordov Bugatti Veyron Super Sport s rýchlosťou 431,0 kilometrov za hodinu.
 4. Každý krát, keď sa nás niekto dotkne, naše telo vypustí endorfíny. Sú to prirodzené lieky proti bolesti a teda sa po nich cítime jednoducho super. Niektoré druhy masáží sú zamerané výhradne na to. Ako napríklad Canadian Deep Tissue Muscle Massage, ktorá sa vykonáva cez oblečenie a je určená iba na úľavu od bolesti. Masírovaný človek okrem toho, že musí byť oblečený, musí aj sedieť v kresle.
 5. V Kórei môžu vykonávať masáž iba slepí alebo ľudia s poškodeným videním.
 6. V Európe je viac ako 45000 vydaných patentov o masáži.
 7. Starí ľudia, ktorí masírujú svoje vnúčatá, majú vyššie sebavedomie a menej trpia depresiou.
 8. Lomi Lomi je zaujímavý typ masáže z Havaja. Kde napodobňujete pohyb vĺn doplnený hula-hula tancom.
 9. Raz sa stretlo v Indonézii 1000 masérov iba pre to, aby masírovali naraz 15 minút 1000 ľudí. Čím vytvorili svetový rekord v hromadnom masírovaní.
 10. Dotyk je prvý vnem, ktorý sa naučíš keď sa narodíš. A je najviac trvácnym vnemom. Dotyk znižuje srdečný tep, znižuje depresiu a krvný tlak.
 11. Masírované telo okamžite znižuje stres a upokojuje myseľ. Dobrá 60 minútová masáž sa vyrovná 7-8 hodinám dobrého spánku.
 12. Július Cézar, rímsky politik a matematik, používal masáž na liečenie epilepsie.
 13. Masáž (Massage) ako slovo, bolo po prvý krát spomenuté v Anglicku v 15. storočí
 14. Zaujímavým typom masáže je Esalen-ová Masáž, ktorá pomáha liečiť tvoje emócie.

Preložené a inšpirované z Fun Facts About Massage